Kezdetek. A francia divattervező 1905-ben született , jómódú iparoscsalád sarjaként. eleinte építésznek tanult , majd apja unszolására a diplomáciai karrier felé vette az irányt. művészeti törekvései azonban hamar megmutatkoztak, és szégyenszemre otthagyta az iskolát. Galériát nyitott , ahol többek közt Picasso és Dalí képeit állította ki. Bár a harmincas évek válsága és egy betegség az üzlet eladására kényszerítette , ekkor készítette el első skicceit , amelyek utat nyitottak számára a divatvilágba. Sapkákról készült rajzait a nagy divatházaknak árulta, vázlatai eljutottak Nina Riccihez és Balenciagához , majd Robert Piquet-nél lett illusztrátor.
Dior bácsi (L) :)
Sztárok az ő kreációiban. A második világháború őt is a frontra szólította , de 1941-ben visszatért a francia fővárosba , és hamarosan saját vállalkozást indított. Az ötvenes évektől már a sztárok szabászaként emlegették , Hitchcock Rémület a színpadon című filmjében Marlene Dietrich játszott az ő kreációjában , Rita Hayworth pedig a Gilda című mozi premierjén viselt Dior-estélyit. De a filmcsillagokon kívül hercegnők is pompáztak az ő ruháiban Egy reprezentatív alkalmi ruha elkészítéséhez nem ritkán akár 80 méter anyagot is felhasznált a tervező . A meseszép ruhákkal pedig nők álmait váltotta valóra , és feledtette a háború kegyetlen emlékeit.
Az ujító. Az 1947-es kollekció forradalmian új virágkehely-vonalai , a pazar anyagokból készült , kebleket kiemelő ruhák , darázsderekú , teli szoknyák annyira újszerűen hatottak a közönségre , hogy debütálásukat követően a kritikusok "New Look"-ként kezdték emlegetni.
"Sokan azt hiszik , hogy az haute couture olyasvalami , ami csak a gazdagoknak szól. Csakhogy ebben tévednek. Minden nő lehet elegáns anélkül , hogy sok pénzt kellene költenie öltözködésre , ha követi a divat alaptörvényeit , és gondosan kiválasztja azokat a ruhákat , amelyek előnyös megjelenést biztosítanak számára . Az egyszerűség , a jó ízlés és az ápoltság három olyan alapvető törvény , amelynek betartása nem kerül pénzbe." Christian dior
Újászületett a nőiesség klasszikus ideálja , és Diornak köszönhetően a francia főváros ismét a divat fellegvára lett. Életet vitt a haldokló párizsi haute couture-be , amelynek több mint felét ő adta abban az időben. Ezt igazolja , hogy a Time magazin címlapján is szerepelt . De sikere nem lett volna teljes parfümkölteményei nélkül. Az 1947-ben napvilágot látott , Miss Dior névre keresztelt illatot pillanatok aladt elkapkodták. :))
Az óperenciás tengeren is túl. Dior nagy hangsúlyt fektetett a marketingre , és rohamosan terjeszkedett a nyugati világ országaiban . 1948-tól az USA piacán is markánsan jelen volt . És , hogy a vevők igényeit kielégítse , az ötvenes években Dior minden szezonban meghökkentő kollekciókkal állt elő évente bevezetett egy-egy új "vonalat" és modelljei óriási hatást gyakoroltak a divatvilágra . 1957-ben szívinfarktus következtében halt meg egy olaszországi gyógyfürdőben , mert állítólag félrenyelt egy halszálkát.
Dior örökké. A divatdiktátor halála után a mindössze 21 éves Yves Saint Laurent-et bízták meg a divatházművészeti vezetésével.Ez az időszak átmenet volt a háború utáni regenerálódásból a tömeggyártás időszakába. YSL elképzelései már a tömeggyártás felé mutattak. De tervei egyre merésezbbek lettek , és kollekcióival már nem tudta képviselni a Dior-háztól elvárt eleganciát. Marc Bohan vette át tőle az irányítást , majd 1989-től Gianfranco Ferré aki a konzervatív sítlust képviselte . 1996-ban az extrém , bohém , kissé őrült John Galliano kaparintotta meg az igazgatás kehetőségét , ami jót is tett az akkor már avíttnak titulált Dior háznál.
John Galliano
Egy újságból másoltam ki ! Ne lopj én gépeltem...
|